Ahogy rémlik, még adós vagyok egy sztorinak a végével. Na az úgy volt, hogy már péntek késő este volt, mire megérkeztünk Reni ismerőseihez, Szalayékhoz, amikor is elkezdtünk ugye beszélgetni, meg kivel mi van, én bemutatkoztam, és hát ugye szóba került az úton történ incidens is. És mivel ők már vagy huszonegynéhány éve Texasban élnek, kicsit többet tudnak a helyi yard szokásairól. Elmondtuk az esetet, és a következőket tudtuk meg.
Ad 1: Texasban a rendőr nem állíthat meg ok nélkül. Ergo az, hogy otthon igazoltat a rendőr, mert teszemazt nem tetszik neki a fizimiskád, na itt ilyen nincs. De ugye az a pöpp gyorshajtás tökéletes indok volt arra, hogy megállítson.
Ad 2: Texasban a gyorshajtást azért elég szigorúan veszik, ha kint van egy tábla, hogy speed limit, vagyis nem angolosok kedvéért sebességhatár, mondjuk 60 mérföld per óra, ami jó magyar megoldásban olyan 96 km/per óra, ami mellesleg a lakott területen belüli interstate-en történő utazási sebességnek felel meg, akkor azt jó betartani. Ezt elég komolyan veszik, főleg, hogy ha még a tábla alatt egy olyan is kint van, hogy strictly enforced, vagyis szigorúan betartatják. Mondjuk ilyen speckó táblával csak Louisiana-ban futottunk össze, de legalább ezt is tudjuk. Ha netalántán picit túlmentél a megengedett sebességhatáron, akkor az a pici max. 5-6 mérföld per óra legyen. Mert ha így még el is kap a yard, akkor annyit mondasz, hogy nem ismered el, ennyiért nem fog bíróság elé cibálni, mert nem éri meg az adófizetők pénzét erre pazarolni egy olyan országban, ahol a pereskedés mellesleg nemzeti sport.
Ad 3: Ilyenkor minden rendőrnek kötelessége adni egy papírcetlit, amin hivatalosan le van írva, hogy mi lesz a következő lépés, el kell menni ezt és ezt befizetni, vagy netalántán annyira sikerült gyorsan hajtani, hogy az éjszakát a yardon töltjük. Na odáig azért nem sikerült eljutni. Plusz ezután kínosan figyeltünk arra, hogy max .5-6 mérfölddel többre állítsuk be a tempomat-ot, amit itt cruise-nak hívnak. (ami egy zseniális találmány, de tényleg, még nem ültem ilyenben, és Vicának is van...)
És ez az utolsó a lényeg, mert csak visszaadta a papírjaimat és elengedett. Előtte azért még rám hozta a frászt, hogy félrenézte a vízumot és még bevisz illegális Államokban tartózkodásért, ráadásul jogtalanul. Szóval Herr Tarcsi, igaza volt, ráhibázott :).
Na, csak megérkeztünk, egyelőre Austinba. Onnan másnap reggel egy jóféle reggeli után, ahol volt terülj terülj asztalkám echte magyar téliszalámival és Pannónia sonkával, igen, azzal. Hiánycikk... A második etap hangyányit volt rövidebb mint az első, és tanulva az előzőekből, nem mentünk a megengedettnél 5-tel többel, és mindig tankoltunk, amikor a pöcök úgy hozta. Meg azért a helyzetet egyszerűsítette, hogy Austin után már azért rendesen voltak települések is, és mivel Ámerikában minden sarkon kell lennie egy benzinkútnak, ezt a jó szokásukat nem hagyják el az állam más területein sem. Kis intermezzo volt, hogy TomTom (a GPS) bevitt minket majdnem Houston belvárosba, ha hagytuk volna magunkat. De ennek a kis kitérőnek a következő felhőkarcolók lettek az eredményei. (Houston, baj van...)
Közben nagyon ügyesen végigmentünk egy mocsár fölött, már Louisiana államban, mert hogy Carl-t idézzem, nem jártál Louisiana-ban, ha nem voltál mocsárban. Ezt magaslati levegőből élveztük, de később elmentünk egy igaziba is...
És hogy legyünk stílusosak, egy batmobil is az utunkba került...
Azt már ne kérdezzétek, hogy ez a keresztbe árokba fordult áruszállító kamion előtt vagy után volt-e, de ha hézagos emlékezetem nem csal, akkor közben, mert éppen emiatt álltunk a dugóban.
Na de most már tényleg megérkeztünk, azért ennyi idő után már illett. Leparkoltunk, kinyújtóztattuk kicsit a végtagjainkat, kicsit helyrepofoztuk magunkat, és irány New Orleans, szombat este. Gondoltuk, jól fog esni némi kaja, és elsőre a helyi Po' Boy szendvicset szerettük volna kipróbálni, mert hogyismondjam, az New Orleans gyros-a. Kábé nem is kell máshogy elképzelni, mint egy nagy szendvicset - kivételesen nem agyonédesített hamburgerszendvicset, hanem normális francia kenyeret - tele minden jóval, persze csak mérsékelten zöldséggel, továbbá az adott helyre jellemző szósszal, meg tenger melletti város lévén lehet kérni akár tengeri herkentyűkkel is. Amit én még előtte kinéztem, hogy Johnny's Po'Boy-ba kellene elmenni, mert nagyon ajánlják, hát az éppen zárva volt, ilyen 9-5-ig tartó nyitvatartással rendelkezik a vendéglátó ipari egység. Furcsa, na.
Helyette a közelben mentünk be egy helyre, ahol Jimbalaya-t sikerült rendelni, mint minden tősgyökeres New Orleans-i. Az alábbi kép alapján mire tippeltek?
Ez bizony egy jófajta otthoni rizses húsra hasonlít, első blikkre, csak némi módosítással. Ezt itt rákkal csinálják, meg azért hogy legyen mellé némi íze is, jó erősen megfűszerezik, plusz ha ez nem lenne elég, akkor minden asztalon alapfelszereltség a Tabasco szósz, amit meg úgy érzem nem kell bemutatni.
Öblítésnek szintén egy helyi specialitást próbáltunk ki, Katrina után szabadon, hurrikánnak hívják. Nem spórolták ki belőle a rumot, na. Meg a méretei sem éppen európaiak, de ami otthon a nagy, az itt a kicsi. Plusz kihasználtuk a lehetőséget, hogy Carl vezetett.
És természetesen a közös kép a vendéglátókkal sem maradhatott el. Carl és Barbara a bal oldalon.
Aznap este már csak egy kis sétát iktattunk be, hol máshol, mint a Bourbon street-en, ami New Orleans szórakozónegyede, bárokkal, éttermekkel, bulihelyekkel, ahol mindenféle érdekes fazont lehet látni. A transzvesztitáktól elkezdve Homer Simpson-ig. Ja és természetesen a yard sem maradhat ki, hiszen vigyázni kell a jónépre. Szolgálunk és védünk, és ugye figyelmeztetjük a gyorsan hajtó külföldieket, hogy nem kéne ezt csinálni, de csak mert jófejek vagyunk.
Valaki úgy gondolta, jobban lát az ablakból, ha kiül a párkányra, neki sem víz van a kezében... |
Ez a jófejség abban is megnyilvánul, hogy elmentünk egyszer a Bourbon-ön egy csaj mellett, aki hát hogyisfogalmazzak szépen és úrinősen, nem volt józan. Konkrétan már nem gazán állt a lábán, jó volt, hogy a környéken ott volt egy kresz tábla. 10 perc múlva elmegyünk megint a környéken, sorfalat áll a yard, mert a csaj úgy gondolta, hogy ő akkor most lefekszik aludni. Carl még oda is szólt nekik, hogy "Thanks guys for beeing here." Nem angolosok kedvéért, köszi, hogy itt vagytok.
Pár kép a hangulatról...
Le sem lehet tagadni, hogy a francia negyedben járunk...
Meg azt sem, hogy szombat este van...:) |
Kuba után szabadon :) |
És mivel New Orleans a jazz otthona, nem maradhatott ki az utcazene sem. A templom előtti téren sikerült ezt lencsevégre kapni. (meg emiatt megtanultam youtube-ra feltölteni is..., mire nem jó egy blogírás :))
Hosszú még a hétvége, mondhatnám úgy is, hogy folytatása következik...