2014. december 13., szombat

Mert mindennek van egy határa…

És ez is talán kicsit becsapós címnek ígérkezik, de nem tudtam ellenállni. Nem lett elegem, nem akadtam ki, cserébe viszont megosztok Veletek pár gondolatot az USA-Mexikó határról, ahol nem kevés meglepetés ért már engem J

Kezdjük azzal, hogy ugye nekem ezt az utat nap, mint nap meg kell tenni. Ami a határon való kilépést illeti, már volt róla szó, hogy ha Mexikóba mész, a kutyát nem érdekli, hogy mit viszel ki. Mondjuk erre is volt már ellenpélda. De csak szépen sorjában.

Ez odaút volt, egyik péntek este, amikor CLP-s összeröffenés volt Juarezben, csak picit álltunk a határon, potom 2 órát :)


A visszaút azért már neccesebb egy normális alkalomnál. Főleg, mert én nem igényelhetek Express Lane-t, vagyis a jogot, hogy használhassam az elsőbbségi sávot. Azt csak saját kocsival lehet, ami a te tulajdonodban van, Vica pedig ugye bérelt. Meg ott elég rendesen átvilágítanak, meginterjúvolnak, hogy te tulajdonképpen akkor ezt miért is szeretnéd. Mert ott nagyon kevés ellenőrzés van, kapsz egy RFID tag-et a kocsidra, amit ha érzékel a szenzor, akkor szezám tárulj és mehetsz. Ez nem kevés pénzbe kerül, de rengeteg időt meg lehet vele spórolni...

De fél évre nem veszünk saját kocsit, szóval nekem más irányból kell az USA-t megközelíteni. Először is meg kell választani a megfelelő hidat, ahol visszamész az USA-ba. 3 híd áll rendelkezésre, ebből kettő fizetős, és pont ezért gondolná az ember, hogy ott majd nem lesz akkora a sor, csak az egyenletbe bele kell venni a karácsonyi előkészületeket, amikor is minden mexikói átjár shoppingolni El Paso-ba, mert ott jobb minőségű dolgokat tud magának vásárolni. Ergo adventi időszakban édesmindegy mikor mész, nagy valószínűséggel mindenhol állni fog a sor.

Mondjuk így. Ez nem saját kép...



Ahol pedig áll a sor, ott a szorgos mexikóiak szépen mennek dolgozni. Kétfajta határon dolgozó egyenruhát nem viselő embert lehet megkülönböztetni.

Az egyik, amelyik literes kólásüveggel, ronggyal illetve műanyag ablakmosó pálcikával járkál, kólásüvegben szappanos víz, a teteje ki van lyukasztva, amiből kérdezés nélkül spricceli a vizet az ablakodra és csinálja a tisztogatást. És ezért mondjuk, ha van apród, akkor adsz neki egy dollárt. Ebből is két fajta van, van a fenti, és van az, aki előre integet, hogy kérsz-e a szolgáltatásból. Ha nem kérsz, elfogadják, megy a következő potenciális klienshez. Ha a még feljebb lévővel találod szembe magad és hiába mondod neki, hogy „No, gracias” egyszer, nem érti meg, kétszer, mutogat a kezével, hogy csak kicsit – már csak kicsi pénzt kér érte, harmadszor, na harmadjára azért már megértik. Ha elkezdte a kérésed ellenére lemosni az ablakot, akkor már befejezi, és nem kér érte pénzt.

A másik fajta munkatárs, aki árul valamit, ami nem szolgáltatás. Róluk csüngenek az árucikkek, ebből is két fajta van, a food és a non-food. A kajás általában ilyen rágcsálnivalókat, vizet, melegebb időszakban hűtőtáskából jégkrémet kínál. A nem kajás pedig különféle tárgyakat, kocsira kívülről akasztható plüssfigurától, Da Vinci Az utolsó vacsora repróján át, a legújabb csillámos Jégvarázs képig tart a szemed elé, hogy megpróbálja rád tukmálni. Na ők legalább az első No, gracias-ra megértik, hogy nem szeretnél ilyet és odébb állnak, más kuncsaftok felé.

Szóval a napi határos időtöltésem egy része a No, gracias gyakorlásával telik. Már akcentus nélkül megy J

Ezek voltak a hídon nem egyenruhát viselő emberkék, most jöjjenek az egyenruhásak. Ugye a határőrök. Van a kutyás, meg a nem kutyás, a kis dobozában álldogáló és a kószáló, de 3 ismérv mindegyikre érvényes.

Martin rakta le ennek a három ismérvnek az alapját, ezért őutána szabadon, Effelsberg elméletnek neveztem el őket. Vagy akár lehetnek törvények is. Amelyek alapján csak akkor lehetsz US Border officer, vagyis amerikai határőr, ha:

Effelsberg 1. törvénye:
A határőr legalább 3 számjegyű kilogrammal rendelkezik. És tényleg. Amelyik kicsit nyurgább, az is legalább első ránézésre ennyi, ha nem derékban, akkor máshol. Na mondjuk az amerikai nyurga sem éppen alapfogalom. Nagy has, fej és egyéb testrész jellemzi őket.

Effelsberg 2. törvénye:
A határőrnek olyan tekintettel kell rendelkeznie, mintha fel akarna nyársalni a szemével. Ezt Martin csak szigorú tekintetnek nevezte, én éltem némi költői túlzással. Persze reggel, meg napközben szépen eltakarják ezt a megfelelő napszemüveggel, este ez a fegyver azonban használható.

Effelsberg 3. törvénye:
A határőrnek mély szilárd határozott hanggal kell rendelkeznie. Mert amikor felteszi a rendkívül fontos kérdéseit, hogy mit hozol magaddal, mit csináltál Mexikóban, hova mész. Meg ugye, amikor nálam meglátják az útlevelet és rácsodálkoznak, hogy ez milyen országból van? Hát ez mindig egy külön élmény.

A fenti háromból mindegyiken lehet dolgozni, hogy megkapd az álommunkát. Nőt igazán keveset lehet látni. Aki van, az kicsit G. I. Jane-es kinézettel rendelkezik, talán némi hajjal.

És akkor ott van még az is, amikor fogod magad, bent állsz a sorban, már éppen te jönnél, amikor előtted az elvtárs szépen kirakja az útra kuckója elé a narancssárga bóját, na az a nap fénypontja. Hála istennek, még nem sikerült ezt ennyire közelről megtapasztalnom, hogy pont előttem csinálta volna, de amikor mindkét sor megy melletted, te pedig gyanúsan csak állsz egy helyben kb. 10 percig, na akkor narancssárga bójás fennforgás van. Semmi extra, csak műszakváltás. Ez azért idegesítő tud lenni, nem kicsit. Olyanunk már volt, amikor megmutattam Martin-nak a másik hidat, ő mögöttem jött, és ugyanabban a sorban álltunk mind a ketten, és az egyenruhás pont Martin után rakta ki a bóját. Az meg ugye jó érzés.

Ja mert az sem mindegy, hogy melyik hídon, melyik sorba állsz be, 4 hónap után azért már van némi tapasztalat, hol haladnak gyorsabban, mert a híd nem úgy van felépítve, hogy 4 kapu az egyik oldalon kifelé, és 4 bejárat a másik oldalon befelé. Nem ám, szélesedik, vagyis van 4 kapu befelé, a mexikói oldalon a bejáratok száma legalább 8. A másik irányra ugyanez igaz. Ergo, hogy ha azon az oldalon indulsz el, ahol majd később szélesedni fog a kapuk számának növekedése miatt, nagyobb eséllyel jutsz át hamarabb a határon.

Ha valaki pár pillanatképet szeretne a helyzetről, felülnézetből van pár nagyon jó kép a The Bridge amerikai sorozat trailer-ében. Ja mert az mellesleg itt játszódik. A svéd-dán A híd c. sorozat amerikai-mexikói határra adaptált megoldásáról van szó, vannak közös pontok, de azért sok a különbség is a kettő között. 


A híd...


P.S.: ezek sem saját képek...


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése